Japonya, Kripto Para Yatırımcılarını Korumak İçin Yeni Güvenlik Önlemleri Alıyor!

0
191
bitcoin

Japonya kripto para güvenliği üzerine bir dizi tedbir alınmak amacıyla lüzumlu adımları atmaya başladı. Bilgisayar Korsanlarının yaptıkları soygunlar tedbirleri artırmaya sevk etti. Emniyet ve koruma bazlı yeni tedbirlerin alınması mecburi oldu.

Japonya, kripto para yatırımcılarını güvenliğini sağlamak adına bir dizi tedbir alıyor. Japonya Sanal Döviz Borsası Derneği, kripto para birimleri bir dizi değişimler yaşadı. Bunun üzerine yatırımcıyı koruma bazlı tedbirlerin alınacağından bahsetti.

Hacker Önlemleri Alınıyor

Japan Times doğrulusunda verdiği kaynaklara göre, JVCEA’nın kripto para yatırımcıların güvenliğinin sağlanması adına kural farklılığınin kabul edildiğini açıkladı. Güven bazlı yapılacak farklılığın ise kendisine has kurallar içereceğinden bahsedildi. Bütün bu kural farklılığınin de kabul edildiği ifadede yer aldı. JVCEA, piyasada tespit edilen kripto para üzerine bir etiket koyacak. Bu da yatırımcıların kullandığı mevduatın %10 ila %20’si arasında bir değere denk istikbal şekilde ayarlamalar yapılmıştır, dedi.

Hackerlar, Zaif Exchange’den Eylül ayı ilk haftalarında tam 60 milyon dolarlık bir kripto para birimi çalmayı başarmıştı. Bitcoin bazlı prosedür gören bu şirket, hacker durumunun üç gün sonra anca keşfedildiğinden bahsetti. Bu çalma hadiseı, yeni karaların gelmesini tetikleyen bir hadise olarak görüldü. Japonya’nın Finansal Hizmetler Dairesi (FSA), Zaif’in sahiplerinin Tech Bureau Corp üzerinden bir hadise raporunun gönderilmesi ile durumun fiziksel bazlı da denetlenmesini istemişti. Birkaç gün evvelce de FSA doğrulusunda iş geliştirmeye dair bir buyruk yayımlandı. Olayın derhal bildirilmemesi nedenlerini sordu. JVCEA ise, kendisinin dayattığı kuralları tekrardan sorgulama adımına geçti. Yenilenecek kuralların FSA onayı ardından yaşama geçeceği açıklandı. Yapılanların Japonya kripto para yatırımcılarını güvenliğini sağlamak adına bir dizi tedbir bulunduğu söylendi.

Rezil Soygunun Getirdikleri

Kripto para yatırımlarını planlamak adına bir grup prosedürler başlatıldı. JVCEA, Ocak ayında yaşanan ve rezil olarak adlandırılan Coincheck soygunu ardından kurulmuştu. Soygunda tam 600 milyondan çok XEM değerinin korsanların cebine girdiği bilgi kapasitesi paylaşıldı. Hükumetin onayından geride bıraktığımız ve 16 borsayı temsil eden organizasyon, Japonya’daki kripto para birimlerine dair kamu güvenliğinin tekrardan temellendirileceğini açıkladı. Ağustos ayı ortamında JVCEA, dijital para birimleri endüstrisinin kendi kendini düzenleyebileceğinden bahsetti. FSA nezdinde sertifika müracaatının da yapıldığı ifade edildi. Mevzuatın çıkarılmasında hükumete yardım edileceği söylendi.

Değişikliğin araştırma adımı iki ayı buldu. Zorluklarla dolu iki ayın ardından, FSA tarafının JVCEA’yı ilgiyle araştırma edileceği bildirildi. Kendilerini düzgün bir şekilde yönetim etmelerinin de temin edileceği söylendi. Asia Times, Ağustos ayında JVCEA’nın FSA’ya planlama ve tedbirler başlıklı tedbirleri ihtiva eden 100 sayfalık bir taslak gönderdi. Dernek, yoğun bir araştırma ve sıkı bir planlama kurallarına tabi olacak. Bütün planlamaler Japonya kripto para yatırımcılarını güvenliğini sağlamak adına bir dizi tedbir bulunduğu belirtildi.

FSA Japonya’da iş Anlamına Gelir

FSA, Japonya’da 2014 den sonra kripto para birimi endüstrisinde, lüzum kayıt lüzum kullanıcı korumaları lüzumse de müşteri tanımlaması dair lüzumsinimlerin sert bir şekilde tanıtımı yapıldı. Coincheck soygunundan sonra, düzenleyici kurum, bütün borsaların bir araştırma sürecine girdiğini söyledi. Monex a Gamble doğrulusunda Coincheck satın almaya yasak geldi.

FSA lüzumtiğince sıkı bir yönetim tipi olması ile bilinir. FSA Başkanı Toshihide Endo, Reuters Haber Ajansına bir açıklama yaptı. Ağustos ayı sonlarında, kripto para birimi üzerinde ideal olan bir planlama başlığı altında “büyümesini ” görmek istediklerini anlattı. Endo, ajansın aşırı şekilde kısıtlamalar getirmek istememesinden de bahsetti. Japonya, kripto para yatırımcılarını güvenliğini sağlamak adına bir dizi tedbir alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here