Japonya G20 Görüşmelerinde Bitcoin’i Konuşacak

0
2
bitcoin
bitcoin

Yerel haber kaynağı Sankei’ye göre, Japonya’nın Osaka kentinde 28-29 Haziran tarihleri arasında yapılacak olan G20 Zirvesi’nde gündem maddeleri arasında önde gelen bir konu olarak kripto para birimleri de yer alıyor. Başbakan Shinzi Abe hükümeti, kripto para birimleri ve dijital ekonomi ile ilgili Finansal Araçlar ve Borsa Kanunu ve Fon Uzlaştırma Kanunu’ndaki son değişiklikleri ele alacak.

Kripto Paralara Sınırlama

Gizlilik konusunda özel bir odaklanma olacak. Geçtiğimiz yıl Japon Kripto Borsası’ndan 532 milyon ABD Doları değerinde NEM’in çalınmasına neden olan Coincheck hack’inin ardından politika yapıcılar kripto para alım satım kısıtlamalarını yoğunlaştırmayı hedefliyor.

İnternetle etkileşime giren sıcak cüzdanlarda kripto para saklanması nedeniyle meydana gelen Coincheck hackini takiben, Japonya’nın Finansal Hizmetler Ajansı, müşterilerin İnternet’ten bağlantısı kesilmiş bir “soğuk cüzdan” kullanarak kendi kripto para varlıklarını yönetmelerini gerektiren bir yasayı uygulamaya koydu.

Kripto para marj işlemlerinin daha sıkı düzenlenmesi, Japon ticaret platformlarının, yatırımcıların mevduatından dört kat daha fazla kaldıraç sunmasına olanak tanıyacak. Bu miktara baktığımızda Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için dünyanın en iyi borsası olan BitMEX’teki 100x kaldıraçlı alım satım işlemlerinden önemli ölçüde az durumda.

Yerel haber kaynağı Nikkei ‘ye göre, yasa tasarısı spekülatif ticareti teşvik eden her türlü reklamı yasaklıyor ve fiyat manipülasyonunu da engelliyor.

Kripto Paranın İsmini Değiştirmek

Yeni kripto para kısıtlamaları ve değişiklikleri hakkında bir basın toplantısında konuşan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Taro Aso, Japonya’nın yen ve dolar gibi ulusal fiat para birimleriyle karışmasını önlemek için artık varlık sınıfına “kripto para birimi” olarak değinmeyeceğini açıkladı.

“Uluslararası eğilimler ışığında, dünyada söz de“ kripto para birimi ”olarak adlandırılan varlıkların bundan sonra ismi değiştirilecek ve “ krigtografik varlıklar ” şeklinde ifade edilecek.”

Japonya, Haziran ayında düzenlenen G20 Zirvesine ilk kez ev sahipliği yapacak. Zirvede Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, İngiltere ve ABD’den dünya liderleri bir araya gelecek.

Kaynak: kriptokoin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here