Ethereum’un Ortağı ve Block ONE CTO’su, Blockchain Hakkında Konuştular!

0
221

Ethereum kurucu ortağı Joseph Lubin ve Block One CTO’su Dan Larime, katıldıkları bir etkinlikte Blockchain teknik alt yapısına dair mühim açıklamalarda bulundu.

Block One CTO’su Larimer çift katmanlı çözümlerin (Layer 1 ve Layer 2) gerçekte Blockchain’in kendisi olduğunu belirtirken, Blockchain’lerin de ağları bir araya getiren bir nevi bağlantı köprüsü olduğunu belirtti. Larimer, şu şekilde konuştu:

”Layer 2 diye tanımladığımız şey de gerçekte teknik olarak mini bir Blockchain ve bağlantıyı gerçekleştiren bir köprü.”

Larimer, ileride bu katman sayılarının artacağına inandığını da ifade ederken, tekrar gelecek dönemlerde çok çok sayıda özel Blockchain göreceklerini de düşündüğünü belirtti.

Larimer’a katılmayan Ethereum kurucusu Joseph Lubin ise, bu katmanlı çözümlerin gerçekte Blockchain olmadığını ve merkezi olmayan protokollerden ibaret olduğunu söyledi. Lubin, Blockchain sistemlerinin ciddi bir itimat getirdiğini söyleyerek şu şekilde devam etti:

”Blockhainlere temel olarak itimat edilir gönderim yapmak, otomasyon şeklinde geliştirilmiş anlaşmaları görmek ve birtakım akıllı program objelerini üretmek amacıyla gereksinimiz var. Aynı zamanda, merkezi olmayan bir depolama mekanizması da kullanmalıyız. Layer 2’ler de bu noktada bize bağlantıyı sağlıyor fakat bağlantısı sağladığını şey Blockchain değil. Daha çok yan parçaları birbirine bağlayarak ana katman ile etkileşimi arttırıyorlar.”

Bilindiği üzere, Ethereum ağında merakla beklenilen Sharding ve Plasma katmanları, ağın ölçeklenebilirliğini yükseltmek hedefiyle geliştirilmiş durumda. Otoriteler de, Ethereum ağının bu güncellemeler ile çok daha dayanıklı bir alt yapıya kavuşacağını belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here