Büyük İddia! ABD, Bitcoin’i yasaklayabilir!

0
9
kripto paralar
bitcoin yasaklanıyor mu

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Bitcoin ve diğer kripto paralarla ilgili olarak yaptığı açıklama sonrası kripto para piyasasında büyük bir düşüş yaşanmaya başladı.

Kripto borsasındaki bu büyük düşüşlerden sonra Bitcoin hakkında değişik ve kötü haberlerde piyasada yayılmaya başladı. Şimdiki iddia ise Amerika Birleşik Devletleri’nin Bitcoin ve diğer kripto paraları yasaklamayı düşündüğü iddiasıdır.

Donald Trump’ın yaptığı kripto para açıklamalarının ardından kripto para piyasasına büyük yaptırımlar gelmesi planlanıyor. Bitcoin ve diğer para birimlerinin kurulmasındaki asıl amaçta aslında Dolar, Euro ve diğer ülke para birimlerini ortadan kaldırarak tamamen dijital bir ortamda ticaret yapılmasını sağlamaktır.

Kripto piyasası analisti Alex Krüger,  Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın Bitcoin ve diğer kripto paraları yasaklayacağına dair haberler üzerine yaptığı açıklamada “Trump, ABD’de Bitcoin’i yasaklayan bir başkanlık emri yayınlayabilir.” dedi.

1993 yılında ABD Başkanı Franklin Roosevelt, “Düşman Yasası” adı altında çok büyük yakında uyandıran bir yasa getirmişti. Bu yasaya göre insanların altın biriktirmesi yasaklanmıştı. Bu kanunun bir benzerinin kripto para piyasasında da yaşanmasını bekleniyor.

Kripto para piyasasının yasaklanmasında en etkili nedenlerin başında bazı unsurlar yer almaktadır.

  • Bankacılık sistemini tehdit ettiği için Facebook’un kripto parası olan Libra’nın yasaklanmak istemesi.
  • Kripto paralar büyük ülkelerin ekonomik yaptırımlar yapmasının önüne geçiyor.
  • Kripto paralar yasadışı faaliyetlerde de kullanılıyor olması.

Yukarıda saydığımız özellikler kripto paraların yasaklanması için büyük bir etken olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here