Bitcoin Bir Ülke Olsaydı! Bitcoin’in Yıllık Enerji Tüketimi Miktarı

0
2
bitcoin
bitcoin


bitcoin ve enerji

Bitcoin kripto para sektöründe en bilindik kripto paraların içerisinde yer alıyor. Hatta birçok insan kripto paralar içerisinde sadece Bitcoin’i bilerek ona yatırım yapıyor. Peki “Bitcoin’in yıllık enerji tüketimi ne kadar?” bu soruyla ilgili tüm cevaplar yazımızda…

Bitcoin üretiminde kullanılan sistemler, ekran kartları ve diğer donanımların yanı sıra en çok elektrik tüketimi konusunda sıkıntı yaşanıyor. Cambridge Üniversitesi yaptığı bir araştırmayla kripto para birimlerinin başında yer alan Bitcoin’in elektrik üretimi ülkelerle kıyasladı.

Bitcoin, Enerji Tüketimin İsviçre’yi geçti.

Cambridge Üniversitesi yaptığı araştırmada “Bitcoin bir ülke olsaydı elektrik tüketimi ne kadar olurdu?” sorusuna cevap bulmaya çalıştı. Araştırma sonuçlarında ortaya çok değişik ve sürpriz bir sonuç çıktı. Bitcoin elektrik tüketimi konusunda İsviçre’den daha fazla elektrik tükettiğini ortaya çıkardı.

Bitcoin üretiminde bir yılda saat başına elektrik miktarı 61.76 terawatt olarak açıklanmıştır. Bu miktar İsviçre’de 58.46 terawatt olarak ölçüldü. Çekya’da ise bu miktar yıllık saat başına 62.34 terawatt olarak ölçülmüştür.

Bitcoin kripto para piyasasının en çok kullanılan ve en çok bilinen para birimidir. Bitcoin üretiminde çok fazla elektrik tüketimi olmasına rağmen insanlar Bitcoin üretmek için ellerinden geleni yapmaya devam ediyorlar. Bitcoin üretiminin yanı sıra insanlar kripto para borsasına da yatırım yapmaya devam ediyorlar. Bitcoin üretimi konusunda ise enerji masraflarının uygun olması nedeniyle İzlanda’ya yatırımların taşındığı görülmektedir.

Bitcoin elektrik tüketimi konusunda gündeme gelmesine karşılık olarak ekonomistler Bitcoin’in elektrik konusunda gündeme gelmesinin yanlış olduğunu söylüyorlar. Merkez bankalarının Bitcoin’den daha fazla elektrik tüketiminin olduğunu söylüyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here